Cukier

92 ogłoszenia

Ogłoszenia

Cukier biały, czyli 100% sacharozy krystalicznej

Najpowszechniej używany biały cukier to czysta postać sacharozy krystalicznej – węglowodanu, który wyróżnia się słodkim smakiem. Do obrotu trafia w różnych postaciach: jako puder, cukier drobny i gruboziarnisty. Dużą popularnością cieszy się też cukier w kostkach. Natomiast rzadki widok na polskim stole stanowi cukier w głowach. Specyficzną odmianą jest cukier lodowy. Jego duże kryształy mają formę nieoszlifowanych kamieni szlachetnych. Jest chętnie wykorzystywany w cukiernictwie przy dekorowaniu ciast i ciastek. Cukier można łatwo zabarwiać na dowolne kolory przy użyciu barwników spożywczych. Można mu też nadać smak: owoców, kakao, czekolady mlecznej, a także gumy balonowej czy coca-coli. Tak przygotowana sacharoza nadaje się m.in. do produkcji waty cukrowej i dekorowania wyrobów cukierniczych. Powszechnie wykorzystywany jest też cukier waniliowy (z prawdziwą wanilią) oraz cukier wanilinowy (zamiennik cukru waniliowego). Interesujący smak ma cukier cynamonowy, czyli mieszanka drobnej sacharozy z naturalnym cynamonem.

Cukier w workach i na kilogramy

Standardem jest cukier konfekcjonowany w torebkach o wadze 1 kg lub mniejszych. To ilości, które zapewniają wygodę użycia w zastosowaniach domowych i w niewielkich zakładach cukierniczych. Przy dużym przerobie sięgnij po cukier w workach. 25-kilogramowe opakowania są użyteczne przy produkcji słodyczy, czekolady, większych ilości ciast. Jeżeli masz możliwości przechowywania, możesz bez obaw zrobić nawet bardzo duże zapasy cukru. Czysta sacharoza to jeden z niewielu produktów spożywczych, które mają bardzo długi okres przydatności do spożycia. Biały cukier praktycznie nie starzeje się i nie traci smaku. Jeżeli nie zostanie zalany wodą lub zanieczyszczony, nadaje się do spożycia nawet po kilkudziesięciu latach od wyprodukowania.

Cukier buraczany nierafinowany, brązowy i kandyzowany

Cukier biały jest najpopularniejszy. Jednak dostępne są odmiany w różnych odcieniach brązu. Wśród nich prym wiedzie cukier buraczany nierafinowany i jego odpowiednik produkowany z soku z trzciny cukrowej. Barwę zawdzięcza naturalnym domieszkom: ma w składzie nie tylko sacharozę, lecz także melasę, która nie została oddzielona w czasie produkcji. Dzięki temu cukier buraczany nierafinowany zawiera pewną ilość cennych dla organizmu składników – fosforu, potasu, wapnia, żelaza i magnezu. Melasa ma specyficzny, delikatnie karmelowy smak. Dlatego nierafinowany cukier świetnie nadaje się do słodzenia kawy, do cukierków, deserów i ciast. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do cukru brązowego, którego kolor pochodzi od karmelu (cukier palony). Trzecia odmiana o ciemnym kolorze to tzw. cukier kandyzowany – karmelizowany w wysokiej temperaturze, a następnie mielony. Ani cukier brązowy, ani kandyzowany nie zawierają melasy, lecz niemal wyłącznie czystą sacharozę.

Cukier

Rzeszów  
(14)
Lesko  
(7)
Bydgoszcz  
(3)
Przemyśl  
(3)
Zygmuntowo  
(2)
Myślenice  
(2)
Wasilków  
(2)
Strzelin  
(2)
Bolewice  
(2)
Chorzeszów  
(2)
Rogoźnik  
(2)
Gołańcz  
(2)
Pław  
(2)
Piekary Śląskie  
(2)
Sobótka  
(2)
Poręba  
(2)
Opole  
(2)
Jarosław  
(1)
Kolonia Łobudzice  
(1)
Choszczno  
(1)
Piotrków Trybunalski  
(1)
Świerzna  
(1)
Tomaszów Lubelski  
(1)
Wyszków  
(1)
Leszno  
(1)
Barycz  
(1)
Lwówek Śląski  
(1)
Hajnówka  
(1)
Czerwonak  
(1)
Bielsko-Biała  
(1)
Nakło nad Notecią  
(1)
Ustroń  
(1)
Ostrów Wielkopolski  
(1)
Kokoszczyn  
(1)
Przewóz  
(1)
Dąbrowa Górnicza  
(1)
Wołomin  
(1)
Zabłudów  
(1)
Legionowo  
(1)
Jedlińsk  
(1)
Małomice  
(1)
Czerników  
(1)
Brodowo  
(1)
Bieliny  
(1)
Borów  
(1)
Cieszanów  
(1)
Dobre  
(1)
Szypliszki  
(1)
Zawiercie  
(1)
Lusina  
(1)
Brzeziny  
(1)
Zduńska Wola  
(1)
Gościmowice Drugie  
(1)
Tczew  
(1)
Siedlce  
(1)
Piwki  
(1)
Zacharzowice  
(1)
Kotowice  
(1)
Drawsko Pomorskie  
(1)
Przemków  
(1)
Gostyń  
(1)
Kazimierza Wielka  
(1)
Olkusz  
(1)
Mikołów  
(1)
Polska Nowa Wieś  
(1)
Elbląg  
(1)
Nysa  
(1)
Pruszków  
(1)
Osieczany  
(1)
Kotwasice  
(1)
Wiączyń Dolny  
(1)
Lubzina  
(1)
Bługowo  
(1)
Łodygowice  
(1)
Jarosławiec  
(1)
Daleszyce  
(1)
Szczytnica  
(1)
Leżajsk  
(1)
Ziębice  
(1)
Grodków  
(1)
Jelcz-Laskowice  
(1)
Szczawno-Zdrój  
(1)
Gdańsk  
(1)
Jastrowie  
(1)
Goleniów  
(1)
Żary  
(1)
Śrem  
(1)
Dębica  
(1)
Chrzypsko Wielkie  
(1)
Łapanów  
(1)
Krzywiczyny  
(1)
Błędów  
(1)
Jelenia Góra  
(1)
Otwock  
(1)
Zgorzelec  
(1)
Głogów  
(1)