Szukasz

łyżki w Koparki

57 ogłoszeń

Koparki na sprzedaż. Porównuj dostępne modele i kupuj w atrakcyjnych cenach maszyny budowlane. Sprawdź też używane koparki na Allegro Lokalnie.

Ogłoszenia

Koparka – niezbędna maszyna do prac ziemnych

Koparka jednonaczyniowato maszyna wyposażona w pojedynczą łyżkę (chwytak lub inne narzędzie) na przegubowym wysięgniku. Jego ruch jest możliwy dzięki siłownikom hydraulicznym i układom sterującym. Podstawowe zadanie koparek polega na oddzielaniu urobku od gruntu i odkładaniu go na stos lub na pojazd transportowy (wywrotkę, wagon kolejowy, jednostkę pływającą). Koparka najczęściej wyposażona jest w silnik wysokoprężny lub hybrydową jednostkę napędową. Koparki poruszają się na kołach lub na gąsienicach. Modele kołowe mają większą mobilność i są bardziej uniwersalne. Z kolei gąsienice zapewniają większą powierzchnię kontaktu z podłożem i lepsze rozłożenie ciężaru maszyny. Dlatego są standardem w cięższych modelach koparek. Bardzo interesującą grupą są koparki kroczące. Charakteryzują się relatywnie niewielkim ciężarem i kołami na wysięgnikach o regulowanej długości i zmiennym ustawieniu względem kabiny. Dzięki temu pracują efektywnie na dużych pochyłościach, w lasach i na grząskich podłożach.

Koparki wielkogabarytowe, midi, standardowe i minikoparki

Określenie koparka dotyczy maszyn o bardzo zróżnicowanych gabarytach i wadze. Minikoparki mają masę eksploatacyjną od kilkuset kilogramów do około 5 ton. Wyższe kategorie wagowe tworzą modele midi (5-20 ton), standardowe (21-30 ton) i wielkogabarytowe (powyżej 30 ton). To podział orientacyjny, jednak pozwala dobrać optymalnie koparkę do rodzaju prac. Koparki mini i midi są niezastąpione przy pracach na terenach o niskiej nośności i w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej. Z kolei modele o masie do 30 ton to najbardziej uniwersalne urządzenia wykorzystywane przy pracach ziemnych, robotach drogowych, na budowach. Przy zastosowaniu odpowiedniego osprzętu sprawdzają się też przy wyburzeniach, na złomowiskach, przy przeładunku surowców sypkich i w gospodarstwach rolnych. Modele ważące od kilkudziesięciu do ponad 100 ton pracują m.in. na wielkich inwestycjach drogowych, w budownictwie przemysłowym, w kopalniach odkrywkowych.

3 najpopularniejsze rodzaje koparek

Najpowszechniej używane są modele podsiębierne, przystosowane do pracy na poziomie krawędzi wykopu. To maszyny przystosowane do sięgania łyżką poniżej i powyżej powierzchni, na której stoją. Dzięki temu są w stanie pobierać urobek z głębi wykopu i podnosić go powyżej kabiny operatora. Zdadzą egzamin przy wykopach liniowych oraz w sytuacjach, gdy nie jest możliwe wprowadzenie maszyn na dno wykopu. Z kolei koparki przedsiębierne służą do usuwania dużych ilości sypkiego materiału i pracy na dnie wyrobisk. Ich łyżka przemieszcza się od koparki w stronę urobku. Trzecim popularnym typem koparek są modele chwytakowe. Mają ruchomą łyżkę, która po nabraniu urobku unosi się niemal pionowo nad krawędź wykopu. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy tworzeniu wąskich i głębokich wykopów, np. studni.

Podobne wyszukiwania