1 ogłoszenie
Miód pszczeli: spadziowy, manuka, faceliowy - kupuj w atrakcyjnych cenach Allegro Lokalnie
Miód pszczeli powstaje z nektaru kwiatowego lub ze spadzi, czyli soku roślinnego przetworzonego przez mszyce, miodówki lub czerwce. Nektar to roztwór wodny, w którym znajduje się – zależnie od odmiany rośliny – od 10 do 40% cukrów prostych (glukoza, fruktoza) oraz złożonych (sacharoza, maltoza). Ponadto zawiera niewielkie ilości związków mineralnych (żelazo, potas, magnez, wapń) oraz witamin: A, C i z grupy B (B6, B9, B12). Cennymi składnikami miodu są też pyłki kwiatowe i enzymy pochodzące ze śliny pszczół. Pszczoły przenoszą nektar i spadź do ula, gdzie odparowują z nich wodę. Tak powstaje miód, w którym koncentracja cukrów sięga 70–80%. W efekcie rośnie też kaloryczność: 100 gramów świeżego miodu może dostarczyć ponad 300 kcal energii. Na smak miodu wpływa zawartość i kombinacja kwasów organicznych, w tym szczególnie jabłkowego i cytrynowego. Rozpoznawalny aromat różnych gatunków miodów pochodzi od olejków eterycznych znajdujących się w nektarze kwiatowym. Natomiast o kolorze decydują naturalne barwniki, na czele z β-karotenem i ksantofilem.
Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje miodów pszczelich: nektarowe, spadziowe i nektarowo-spadziowe. Wśród miodów nektarowych wyróżniane są miody wielokwiatowe i odmianowe. W tej ostatniej grupie najpopularniejsze są miody lipowe, akacjowe, gryczane, koniczynowe, wrzosowe i mniszkowe. Wysoko ceniony jest miód malinowy. Do najrzadszych na rynku należą miody nostrzykowe, powstające z nektaru nostrzyka białego i żółtego (tatarskiej trawy). Stosunkowo mało znany jest też miód nawłociowy, który ma delikatny, ledwie wyczuwalny kwaskowy posmak. Do wyjątkowych i zaskakujących produktów należy miód wielokwiatowy ze spiruliną (algami morskimi). Ma intensywnie niebieski kolor, który szczególnie lubią dzieci. Świetnie nadaje się też do dekoracji słodkich deserów.
Miód pszczeli może mieć konsystencję płynną (patoka), stałą (krupiec) lub kremową. Naturalny, świeży miód ma postać płynną. Doskonale nadaje się do słodzenia napojów, jako dodatek do ciast oraz polewa do pieczywa, sera czy naleśników. Możesz go dodawać do koktajli mlecznych i owocowych. Doskonale smakuje z ziarnami i orzechami. W niedługim czasie od zebrania w miodzie zaczyna się proces krystalizacji. Na przykład miody wiosenne zamieniają się w krupiec w ciągu 2–3 tygodni. Natomiast miód akacjowy może zachować płynność nawet przez pół roku. Jeżeli nie dochodzi do krystalizacji, to sygnał, że miód może zawierać sztuczne dodatki. Krupiec jest twardy, trudny w smarowaniu. Aby ułatwić spożycie, można poddać skrystalizowany miód procesowi kremowania. Polega on na intensywnym mieszaniu miodu. W efekcie powstaje jednolita masa bez grudek, która ma konsystencję masła orzechowego. Jest łatwa w smarowaniu i nie spływa z pieczywa.