Szukasz

noże scyzoryki w Noże ogrodnicze

1 ogłoszenie

Noże ogrodnicze i sierpy ogrodowe do trawy. Kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie.

Noże ogrodnicze – szczepaki sierpaki, karczowniki

Uniwersalny nóż ogrodniczy to narzędzie wielofunkcyjne. Nadaje się do wycinania gałęzi, zaostrzenia palików, korowania, strugania drewna. Ma wiele zastosowań związanych z przecinaniem sznurków, folii i tkanin. Przydaje się przy zbiorze owoców, oczyszczaniu warzyw, a także w czasie przygotowywania posiłków i przetworów. Noże ogrodnicze mają różne kształty głowni: proste, zakrzywione w stronę ostrza i wygięte lekko na zewnątrz. Ich długość mieści się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Możesz wybierać pomiędzy modelami ze stałym ostrzem (przeznaczonymi do noszenia w pochwie) i składanymi.

Specjalistyczne noże ogrodnicze – szczepaki, sierpaki i karczowniki

Do kategorii specjalistycznych noży ogrodniczych należy okulizak (szczepak). Ma proste, równe na całej długości ostrze. Nie kończy się szpicem, lecz jest ścięty niemal pod kątem prostym. Taka konstrukcja bardzo ułatwia pobieranie zrazów i oczek (pąków liściowych) i nacinanie kory na podkładkach. Tępo zakończona głownia pozwala na naciskanie palcem z odpowiednią siłą. Najbardziej charakterystyczny jest sierpak, czyli zakrzywiony nóż ogrodniczy. Zagięta na końcu głownia zapobiega ześlizgiwaniu się noża z ciętych lub korowanych gałęzi. Wystarczy niewielki nacisk, aby ostrze zagłębiło się w obrabiany materiał. Sierpaki są najczęściej nożami składanymi. Do największych noży ogrodniczych należą karczowniki. Przypominają małe maczety i mają podobne zastosowanie. To modele z prostą, lekko rozszerzoną na końcu głownią. Karczowniki przeznaczone do usuwania grubszych gałęzi i małych drzewek mają masywne, rozszerzone na końcu głownie. Większa waga pozwala uzyskać odpowiednią siłę natarcia na materiał. Grzbiet głowni karczownika może mieć formę prostej piły.

Japońskie sierpy i noże hori-hori

Niektóre noże ogrodnicze są przeznaczone nie tylko do cięcia, lecz także do pielenia i sadzenia. Doskonałym przykładem są japońskie noże hori-hori. Mają krótkie, szerokie głownie, które doskonale nadają się do podcinania korzeni chwastów i do robienia otworów pod nasadzenia. Sprawdzają się też w roli szpadelków ogrodniczych. Japoński rodowód mają też sierpy kama. Oryginalnie służyły do ścinania ryżu. Były też popularną, powszechnie dostępną bronią białą. Świetnie sprawdzają się przy zbieraniu ziół i usuwaniu wysokiej trawy. Sierpem z łatwością wytniesz też jeżyny, maliny czy trzcinę. Przydają się przy zbiorze, np. kapusty, buraków czy dyń. W każdym większym ogrodzie narzędziem must have jest też klasyczny, półkolisty sierp. Ząbkowane ostrze zapewnia skuteczne cięcie trawy, zbóż i wysokich chwastów o twardych, zdrewniałych łodygach. Zazwyczaj są to narzędzia stalowe. Jednak dostępne są także wersje premium, wykonane z miedzi i brązu. Mają one nie tylko wysoką skuteczność cięcia, ale są ponadto odporne na korozję i mniej podatne na złamanie od stalowych.

Podobne wyszukiwania