Gołębniki dla gołębi

85 ogłoszeń

Gołębnik to kluczowy element dla hodowców gołębi, zapewniający optymalne warunki dla zdrowego rozwoju ptaków. Solidna konstrukcja gołębnika chroni gołębie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami.

Ogłoszenia promowane

Ogłoszenia

Gołębniki ogrodowe – wymiary, podział przestrzeni

Gołębniki ogrodowe zewnętrznie przypominają kurniki dla kur i drobiu. Składają się z części z pełnymi ścianami (właściwy gołębnik) oraz woliery. Może być ona zadaszonym przedłużeniem budynku głównego albo klatką przymocowaną do dachu lub fasady gołębnika. Ważne, aby były dobrze zabezpieczone przed drapieżnikami, mogącymi zagrażać gołębiom. Istotny jest podział wnętrza gołębnika na segmenty. W jednym segmencie umieść maksymalnie dwadzieścia par. Przeznacz też co najmniej 1 m2 gołębnika na dwie pary – optymalna przestrzeń to 0,7 m2 na jedną parę ptaków. W większych gołębnikach powierzchnia na parę może być mniejsza, a w mniejszych przydziały przestrzeni powinny być większe. Warto wybrać taki gołębnik, w którym możliwe jest łatwe oddzielenie samic od samców poza okresem lęgowym. Gołębniki dla gołębi pocztowych mogą znajdować się na dużej wysokości. Przyzwyczajone do długich lotów ptaki bez trudu radzą sobie z wysoko umieszczonymi wejściami. Dla cięższych gołębi ras ozdobnych wejście należy zaplanować maksymalnie na poziomie 1,5-2 m.

Gołębnik na nodze – powrót do tradycji

Ogrodowy gołębnik na nodze był w przeszłości stałym elementem krajobrazu polskich wsi. Wysoki pal, często nabijany ostrymi gwoździami, skutecznie chronił gołębie przed dostępem kotów, kun i innych drapieżników. Doskonale nadaje się do hodowania gołębi pocztowych, które dobrze czują się na dużych wysokościach. Pomimo licznych zalet, gołębnik na nodze należy obecnie do rzadziej wybieranych przez hodowców. Konstrukcje te często są niezbyt pojemne i trudno dostępne, a przy tym uciążliwe w sprzątaniu i naprawach. Są też znacznie trudniejsze w budowie od tradycyjnych gołębników posadowionych na gruncie lub na dachach.

Wyposażenie do gołębników

Koniecznym elementem wyposażenia każdego gołębnika są cele lęgowe. To skrzynki o wymiarach około 60x45x45 cm. Optymalnym wyborem są cele lęgowe wyposażone w ażurową podłogę, czyli ruszt do gołębnika. Dzięki niemu można zabezpieczyć ptaki, przed bezpośrednim kontaktem z odchodami. Większa higiena przekłada się na mniejszą liczbę chorób gołębi. Jeżeli wybierzesz systemowe cele lęgowe, łatwo zestawisz je w większe regały. W żadnym gołębniku nie może zabraknąć karmników druciaków i siodełek spoczynkowych (najlepiej drewnianych). Niezbędne są też poidła i wanny kąpielowe. Zaopatrz się również w tzw. żywołapki, czyli sidła na kuny, koty czy ptaki drapieżne, które chwytają, lecz nie zabijają zwierząt polujących na gołębie. Do utrzymania czystości w gołębniku konieczne są szpachelki, szczotki i szufelki. Sprzątanie bardzo ułatwia dobrej klasy odkurzacz przemysłowy z filtrem HEPA. Warto też mieć zapas preparatów do dezynfekcji i pochłaniania wilgoci.

Sprawdź również: ofertę gołębi na sprzedaż w tym: gołębi ozdobnych i gołębi pocztowych

Podobne wyszukiwania