Obrączki dla gołębi

64 ogłoszenia

Ogłoszenia promowane

Ogłoszenia

Obrączki dla gołębi – ptasie dokumenty tożsamości

Obrączki dla gołębi to ptasi dowód tożsamości. Na klasycznych modelach zapisana jest skrótowa nazwa kraju (np. PL) oraz ciąg cyfr. Pierwsze cztery oznaczają numer Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi, którego członkiem jest właściciel ptaka. Dwie następne (np. 22) to zapis roku urodzenia (zaobrączkowania) gołębia. Ostatnie cztery cyfry to numer konkretnej obrączki (indywidualny numer konkretnego ptaka). Możliwe są też inne oznaczenia, np. sygnatura międzynarodowej federacji wielbicieli gołębi FCI (Federation Colombophile Internationale). Coraz częściej hodowcy umieszczają też na obrączkach numer kontaktowy. Dlatego niektóre gołębie mają dwie kolorowe obrączki: na jednej znajdują się dane identyfikacyjne ptaka, a na drugiej telefon do właściciela. Wszystkie obrączki dla gołębi mają zazwyczaj średnicę od 8 do 12 mm.

Obrączki dla gołębi pocztowych, rasowych i egzotycznych

Kolory obrączek nie są przypadkowe i dane raz na zawsze. Obrączki dla gołębi pocztowych mają inny kolor niż obrączki gołębi rasowych i egzotycznych. Przypisania kolorów i wytyczne do ich stosowania zmieniają się każdego roku. Zalecenia wydaje Międzynarodowe Porozumienie Konfederacji Ornitologicznej (Fédération Cynologique Internationale). Obrączki przydają się w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie i pewne potwierdzenie tożsamości ptaka. Na co dzień ułatwiają hodowcom identyfikację poszczególnych ptaków w stadzie. Jednak najważniejszą rolę odgrywają w przypadku gołębi pocztowych. Dane z obrączki pozwalają łatwo ustalić pochodzenie gołębia, który zagubił się i nie doleciał do własnego gołębnika. Niezależnie od tego, czy ptak jest żywy, czy martwy, należy skontaktować się z jego właścicielem.

Obrączki elektroniczne dla gołębi – alternatywa dla aluminium

Tradycyjne obrączki dla gołębi powstają z aluminium (warstwa wewnętrzna) i tworzywa sztucznego (warstwa zewnętrzna). Użyte materiały nie powodują dyskomfortu u ptaka, a hodowcom zapewniają trwałe znakowanie, odporne na warunki środowiskowe. Są zupełnie wystarczające w przypadku gołębi ozdobnych i egzotycznych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gołębi pocztowych. Hodowca nie ma możliwości odtworzenia, co działo się w czasie lotu, jaką trasę przebył, ile razy odpoczywał. Opisaną niedogodność usuwają obrączki elektroniczne dla gołębi. Zainstalowany w nich chip pozwala zapisać dane na temat prędkości, liczby pokonanych kilometrów czy odwiedzanych po drodze miejsc. W zaawansowanych technologicznie systemach monitoringu obrączki GPS dla gołębi pozwalają śledzić ich lot w czasie rzeczywistym. Znacznie popularniejsze są zestawy, które pozwalają na odczytanie danych na temat lotu z obrączki dopiero po powrocie gołębia. Obrączki elektroniczne dla gołębi mają specjalne naklejki, które pozwalają na identyfikację gołębia bez użycia elektronicznego czytnika.