1 ogłoszenie
Polub wyszukiwanie
Łuparka do drewna - kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie
Tradycyjne łupanie drewna na opał wymaga dwóch narzędzi: pniaka o odpowiedniej wysokości i siekiery. Ich użycie wymaga dużej siły i sprawności fizycznej. Zajęcie jest uciążliwe i nie należy do bezpiecznych. Znacznie większy komfort pracy zapewniają łuparki do drewna. Jeżeli masz dużą ilość drewna do porąbania, koniecznie zamień siekierę na łuparkę. Łupak do drewna zastępuje siłę mięśni znacznie większą siłą mechaniczną. Dzięki temu rośnie wydajność pracy. Pewnego wysiłku wymaga jedynie przygotowanie drewna na blacie lub podstawce łuparki. Dzielenie pieńków na szczapy przebiega szybko i sprawnie. Różnicę najlepiej widać w przypadku drewna sękatego i pokrzywionego, którego rąbanie siekierą jest bardzo uciążliwe. Łuparki do drewna kupisz w wielu konfiguracjach. Dostępne na rynku urządzenia można podzielić ze względu na orientację (pionowe i poziome), rodzaj napędu (ręczne, elektryczne i spalinowe) oraz sposób rozłupywania drewna (kinetyczne, hydrauliczne i świdrowe).
Łuparka świdrowa do drewna to zazwyczaj mocny blat z zamontowanym poziomo świdrem w kształcie klina o dużej średnicy. Operator ręcznie napycha pieniek na świder, który rozwierca drewno na szczapy. Zaletą urządzenia jest prosta, niezawodna konstrukcja. Łuparka do drewna hydrauliczna oferuje bardzo dużą siłę nacisku, co pozwala na skuteczną pracę z dużymi pieńkami i bardzo twardym drewnem. Siłownik zakończony popychaczem dociska pieńki do pionowego ostrza lub dwóch ostrzy ustawionych w formie krzyża. Łuparka hydrauliczna może mieć orientację poziomą lub pionową i napęd elektryczny, lub spalinowy. Kinetyczny łupak do drewna wykorzystuje zestaw przekładni. Zamieniają one ruch obrotowy wirnika na ruch posuwisto zwrotny popychacza (konstrukcje poziome) lub ostrza gilotyny (konstrukcje pionowe). Ma mniejszą siłę od łuparek hydraulicznych, lecz jest prostsza w konstrukcji i bardzo wydajna.
Łuparka do drewna ręczna jest urządzeniem, które skutecznie wspomaga pracę ludzkich mięśni. Doskonale sprawdzi się przy doraźnym łupaniu drewna opałowego na własne potrzeby. Jej największą zaletą jest to, że obywa się bez jakiegokolwiek zewnętrznego źródła zasilania – nie potrzebuje silnika elektrycznego ani spalinowego. Dzięki temu możesz jej używać w warunkach terenowych. Niewielkie urządzenie jest łatwe w transporcie. Nie generuje kosztów związanych z eksploatacją i naprawami. Z kolei mechaniczne łuparki do drewna są wydajniejsze od siekier lub łupaków ręcznych. Mają znacznie większą siłę nacisku, co pozwala pracować z dowolnym gatunkiem i wymiarami drewnianych pieńków. Mechaniczne łupanie drewna równie dobrze sprawdza się w czasie przygotowywania opału w gospodarstwach domowych, jak i w zastosowaniach komercyjnych.