Budy dla psów

412 ogłoszeń

Buda dla psa - kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie

Ogłoszenia promowane

Ogłoszenia

Buda dla psa dopasowana do wielkości czworonoga

Tradycyjna buda dla psa to drewniana, prostopadłościenna skrzynia z 1-spadowym lub 2-spadowym dachem i otworem wejściowym. Dach musi zabezpieczać przed wodą opadową, a podłoga oddzielać od chłodu i wilgoci przenikającej z ziemi. Bardziej rozbudowane konstrukcje składają się z zadaszonego przedsionka (lub tarasu) oraz części przeznaczonej na legowisko. Taki typ budy pozwala psu schronić się przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie obserwować otoczenie. Przy budzie powinno znaleźć się osłonięte miejsce na miskę z wodą lub poidło. Buda dla psa musi mieć wnętrze dopasowane do wielkości czworonoga. Aby obliczyć optymalną wysokość, szerokość i głębokość budy, przemnóż wymiary pupila przez 1,4. Uwzględnij wysokość zwierzęcia (od poduszek łap do końcówek uszu), szerokość obszaru zajmowanego przez zwiniętego w kłębek psa oraz długość (od końca nosa do nasady ogona). Zbyt mała buda powoduje silny dyskomfort, a nawet stwarza ryzyko urazów. Z kolei buda dla dużego psa nie pozwoli ogrzać się małemu czworonogowi.

Buda dla psa – ocieplana lub letnia

Jeśli pies mieszka w budzie tylko w okresie letnim, to zupełnie wystarczająca jest konstrukcja, która chroni przed opadami, wiatrem i słońcem. Jednak w przypadku wykorzystania całorocznego jedynym dobrym wyborem jest buda dla psa ocieplana. Na rynku dostępne są modele z termoizolacją wykonaną ze styropianu (najlepiej XPS) lub wełny mineralnej. O ich skuteczności decyduje grubość warstwy ocieplenia, a także brak mostków termicznych i dobre zabezpieczenie przed wiatrem. Od wewnątrz buda powinna być wykonana z trwałych materiałów, których pies nie niszczy pazurami i nie pogryzie. Przy zakupie zwróć szczególną uwagę na wykonanie podłogi. Po pierwsze powinna być ocieplona przynajmniej tak dobrze, jak ściany i dach. Warto też wybrać model ustawiany na legarach, a nie bezpośrednio na podłożu. Legary umożliwiają cyrkulację powietrza pod podłogą budy, co zapobiega zaleganiu wilgoci i butwieniu drewna. Komfort cieplny psa poprawia wiatrołap (lamelowa zasłona z tworzywa sztucznego) w otworze wejściowym budy.

Buda dla psa – nowoczesna lub tradycyjna

O wartości psiego lokum decydują nie tylko parametry użytkowe, lecz także estetyka. Przed zakupem musisz rozstrzygnąć dylemat: buda dla psa – nowoczesna czy tradycyjna? Psom nie robi to większej różnicy, dlatego możesz wybrać design budy dopasowany do stylu zabudowań na posesji. Tradycja to drewno i dwuspadowy dach kryty gontem bitumicznym lub blachą. Natomiast budy nowoczesne powstają często z laminatów, plastiku i hartowanego szkła. Mogą być zaprojektowane w wybranym stylu architektonicznym. Najczęściej są wyposażone w podnoszony dach, który ułatwia utrzymanie czystości. Coraz częściej producenci oferują też modele z elektrycznym ogrzewaniem. Chroni ono czworonogi przed wyziębieniem nawet w okresie silnych mrozów.

Podobne wyszukiwania