Dodge Challenger

205 ogłoszeń

Dodge Challenger - klasyczny muscle car, znany z potężnego silnika i charakterystycznego retro stylu, przyciąga entuzjastów szybkich i pełnych mocy samochodów na całym świecie.

Ogłoszenia

Dodge Challenger – od klasyków po nowoczesne modele

Dodge Challenger to jedno z najbardziej kultowych aut, jakie powstało w USA. Samochód został zaprezentowany w wielu filmach, stając się ikoną popkultury. Auto jest przedstawicielem tzw. muscle cars, czyli sportowych samochodów klasy średniej o charakterystycznej linii nadwozia, wyposażonych w niezwykle mocny silnik. Dodge Challenger zadebiutował w 1969 roku jako dwudrzwiowy pony car (albo muscle car). Auto powstało na bazie płyty podłogowej E-body, a projektantem nadwozia został Carl Cameron, mający na swoim koncie projekty innych udanych aut sportowych. Dodge Challenger 1970 był produkowany do 1974 roku. Kariera muscle car została przerwana przez kryzys naftowy lat 70. XX w. W latach 1978–1984 Dodge powrócił do nazwy Challenger, oferując pod nią produkowany w Japonii model Mitsubishi Galant Lambda, przeznaczony na rynek amerykański. Dopiero w grudniu 2007 roku w salonach zadebiutował model nawiązujący bezpośrednio do protoplasty. W Kanadzie rozpoczęła się produkcja kilku wersji, w tym Dodge Challenger Hellcat, Dodge Challenger Demon i Dodge Challenger SRT.

Dla wielbiciela amerykańskiej motoryzacji: samochód Dodge Challenger

Zarówno pierwsza, klasyczna, jak i trzecia, najnowsza wersja, cieszą się uznaniem wśród fanów amerykańskiej motoryzacji. Samochody mają niezwykle oryginalny wygląd dwudrzwiowego coupe albo dwudrzwiowego kabrioletu z charakterystyczną, długą maską, kryjącą silnik o bardzo dużej mocy. Oryginalny kształt dachu, bocznych szyb i pokreślony tył sprawiają, że nie da się pomylić tego auta z żadnym innym. Zarówno klasyczny Dodge Challenger 1970, jak i najnowszy Dodge Challenger Hellcat są napędzane przez słynne jednostki napędowe HEMI. W przypadku klasyka jest to 7-litrowy silnik o mocy 426 KM, a w przypadku najnowszej wersji (model Hellcat) do dyspozycji są aż cztery silniki HEMI o pojemności od 5,7 do 6,4 litra i mocy od 375 do 707 KM w przypadku. Auta napędzane były również przez mniejsze jednostki. W przypadku drugiej generacji, wywodzącej się z Japonii, pod maską auta znajdowały się jednostki napędowe o pojemności od 1,6 do 2,6 l. Poza ogromnym silnikiem, jak na prawdziwe, amerykańskie auto przystało, pierwsza i druga generacja oferują potężne nadwozie i przestronne wnętrze.

Dodge Challenger – do kolekcji i na co dzień

Pierwsza generacja Dodge Challenger to poszukiwany klasyk, który może stać się perłą w Twojej kolekcji samochodów i często oglądanym autem na zlotach i pokazach aut klasycznych. Druga generacja Dodge Challenger jest w Polsce rzadko spotykana, przez co jeszcze bardziej pożądana. Z kolei najnowszy Dodge Challenger może stać się Twoim samochodem na co dzień. Będzie dla Ciebie źródłem radości i motoryzacyjnej frajdy.