Szukasz

motyl w w Ozdobne

1 ogłoszenie

Gołębie ozdobne - kupuj i sprzedawaj na Allegro Lokalnie

Gołębie ozdobne hodowali już starożytni

Gołębie ozdobne z hodowli to nie tylko dumny element Twojej kolekcji, ale również szansa na udział w prestiżowych wystawach, gdzie ich wyjątkowa uroda może być doceniona przez sędziów i miłośników gołębi.

Gołębie ozdobne, w przeciwieństwie do pocztowych, nie są mistrzami w pokonywaniu ogromnych odległości w drodze powrotnej do gołębnika. Choć niektóre zaliczają się do dobrych lotników, to ich najważniejszą zaletą jest oryginalny, wyjątkowy wygląd. Selekcja gołębi pod kątem określonych cech budowy, ubarwienia czy gabarytów ma w Europie rodowód sięgający starożytności. Pierwsze podziały hodowlane miały na celu oddzielenie ptaków zdolnych dostarczać wiadomości na duże odległości od tych, które były hodowane na mięso. Dzięki staraniom hodowców trwającym przez setki lat udało się stworzyć wiele ras gołębi ozdobnych, których przedstawiciele różnią się znacząco od znanych wszystkim gołębi miejskich.

Popularne rasy gołębi ozdobnych

Gołębie ozdobne reprezentowane są przez wiele ras i odmian. Do najbardziej popularnych i efektownych należą bez wątpienia pawiki. Reprezentują grupę tzw. gołębi strukturalnych, które mają nietypowo ułożone pióra. Pawiki wyróżnia wachlarzowaty ogon, który przypomina upierzenie prawdziwego pawia w miniaturze. Jedną z najstarszych ras gołębi, wyhodowaną na dawnych ziemiach polskich, jest barwnogłówka królewiecka. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z poł. XVIII w. Ten lotny i jednocześnie ozdobny ptak ma białe upierzenie oraz bardzo często czarną głowę. Rasą łatwo rozpoznawalną nawet dla laików są mewki: białe gołębie z ciemnymi oczami i ciemnymi „płetwami” (branżowe określenie ptasich skrzydeł). Równie łatwo zidentyfikować loczki (lokówki) i perukarze – gołębie z piórami na głowie i skrzydłach ułożonymi w taki sposób, jakby były nakręcane na lokówkę. Bardzo oryginalnymi ptakami są turkoty. To gołębie, które zwracają uwagę nie tylko efektownym wyglądem, lecz przede wszystkim umiejętnością wydawania dźwięków, które budzą skojarzenia z odgłosami werbla.

Hodowla gołębi ozdobnych – przyjemność i biznes

Jeżeli chcesz hodować gołębie ozdobne, musisz zacząć od budowy odpowiedniego pomieszczenia. Na jeden metr kwadratowy powierzchni gołębnika nie powinno przypadać więcej niż dwie pary. Bardzo ważne jest też bieżące utrzymanie porządku, cotygodniowe sprzątanie, odkażanie przynajmniej dwa razy do roku, mycie i dezynfekcja misek lęgowych po każdym lęgu. Wysokie standardy higieniczne pozwalają ograniczyć szerzenie się chorób. Nieodzowna jest też pełnowartościowa karma i dodatki witaminowe. Zadbane i dobrze odkarmione gołębie ozdobne to nie tylko powód do satysfakcji, lecz również intratny biznes. Próg wejścia jest dość wysoki: najwięcej kosztują budowa gołębnika i zakupy wysokiej jakości osobników do rozmnażania. Konieczne jest też przygotowanie merytoryczne dotyczące ras, żywienia i suplementacji czy chorób ptaków. Jednak już w pierwszych latach profesjonalnie prowadzona hodowla może stać się ekscytującym hobby i źródłem utrzymania.

Podobne wyszukiwania