Szukasz

koła do w Zbiorniki

2 ogłoszenia

Zbiorniki do LPG - Kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie

Zbiorniki LPG do aut osobowych

Zbiornik LPG do samochodu może być walcowaty lub toroidalny. Forma nie wpływa na bezpieczeństwo przechowywania gazu: szczelność, odporność na uszkodzenia. Natomiast ma kluczowe znaczenie dla ilości miejsca zajmowanego w bagażniku Twojego auta. Wybierając określony typ zbiornika, możesz kierować się opiniami fachowców. Jednak decydującą rolę odgrywa sposób użytkowania samochodu. Jeżeli zależy Ci na pozostawieniu maksimum miejsca w bagażniku, lepszym wyborem będzie toroidalna butla LPG. Jej wadą jest ograniczona pojemność, co skutkuje koniecznością częstego tankowania. Z kolei walcowata butla gazowa do samochodu zajmuje sporo miejsca. Rekompensata jest znacznie większa pojemność zbiornika i możliwość pokonania większych dystansów na jednym tankowaniu.

Butla LPG toroidalna i w kształcie walca – miejsca instalacji

Butla gazowa do samochodu w formie walca (inaczej cygara) nadaje się do każdego bagażnika, niezależnie od wersji nadwozia Twojego samochodu. Jego standardową lokalizacją jest przestrzeń za oparciem tylnej kanapy. Takie ustawienie pozwala zachować maksimum wolnej przestrzeni w bagażniku. Ostateczne zajęcie miejsca zależy od wielkości zbiornika. Mniejsza butla LPG nadaje się też do zainstalowania przy prawej lub lewej burcie bagażnika. Takie ustawienie pozwala zachować możliwość przewożenia większych ładunków po złożeniu tylnej kanapy. Gdy zbiornik znajduje się centralnie, załadunek długich przedmiotów jest praktycznie niemożliwy. Najchętniej wybierany jest toroidalny zbiornik LPG w formie koła zapasowego. Naśladuje kształtem zapas, bo zajmuje jego miejsce. Może być zainstalowany w bagażniku lub rzadziej pod podwoziem auta. W obu przypadkach nie zmniejsza pojemności bagażnika.

Kryteria wyboru zbiornika na LPG

Butla LPG powinna być dobrana do wielkości silnika. Jej pojemność powinna zapewnić pokonanie możliwie długiego dystansu na jednym tankowaniu. Przed zakupem dokładnie wymierz dostępną przestrzeń. Ma to szczególne znaczenie w przypadku toroidalnych butli LPG, które muszą wpasować się idealnie w zagłębienie przeznaczone na koło zapasowe. Jeżeli wybierzesz zbyt duży zbiornik LPG, nie uda się go zainstalować. Jeżeli będzie zbyt mały, nie wykorzystasz optymalnie dostępnego miejsca. Pamiętaj, że nominalna pojemność butli jest zazwyczaj około 20% mniejsza od pojemności efektywnej. Na przykład 30-litrowy zbiornik jest w stanie przekazać efektywnie do silnika około 24–25 litrów gazu. Każdy zbiornik LPG ma tabliczkę znamionową, na której znajdują się podstawowe dane techniczne. Producent powinien umieścić na niej informację o wymaganej prawem homologacji. Obok wymiarów i pojemności możesz też sprawdzić dwie ważne daty: produkcji i ważności zbiornika. Po 10 latach eksploatacji butla LPG musi przejść legalizację ważną przez kolejną dekadę. Po tym okresie należy ją wymienić na nową.