Oczka wodne

43 ogłoszenia

Oczka wodne, folie do oczek, kaskady. Sprawdź również oczka wodne używane na Allegro Lokalnie

Ogłoszenia

Oczko wodne – stylowy dodatek do Twojego ogrodu

Oczko wodne to efektowny element aranżacyjny ogrodu, parku czy terenu rekreacyjnego. Pozwala zaprowadzić w ogrodzie harmonię, która jest szczególnie ważna w ogrodach w stylu orientalnym. Nawet mały zbiornik wodny wpływa pozytywnie na mikroklimat otoczenia: podnosi wilgotność powietrza i dostarcza chłodu w czasie upałów. Zmienia też odgłosy ogrodu: wprowadza kojący szum wody i rechot żab. Budowa oczka wodnego nie należy do trudnych: wystarczy zakupić gotowy, odpowiednio uformowany zbiornik z plastiku lub betonu. Alternatywą jest folia do oczka wodnego. Możesz samodzielnie wykonać odpowiednie zagłębienie w ziemi, uformować je, a następnie wyłożyć folią, która powstrzyma ucieczkę wody.

Folia do oczka wodnego – PVC, polietylenowa, EPDM lub bentonit

Budżetowa folia do oczka wodnego powstaje z polietylenu. Pozwala obniżyć koszty budowy zbiornika. Jednak musisz pamiętać, że ten typ uszczelnienia jest wrażliwy na promieniowanie UV i ujemne temperatury. Większą trwałość zapewniają folie z PVC. Mają wysoką odporność na warunki pogodowe, agresywne chemikalia i uszkodzenia mechaniczne. Jednym z najmocniejszych materiałów elastycznych do wyłożenia oczka wodnego jest membrana EPDM. To powłoka rozciągliwa, a jednocześnie bardzo odporna na uszkodzenia. Zachowuje szczelność nawet przez kilkadziesiąt lat eksploatacji. Równie trwała jest bentomata (geomata bentonitowa), która dodatkowo ma właściwości samouszczelniające.

Pompa do oczka wodnego – zewnętrzna i zanurzeniowa

Pompa do oczka wodnego jest niezbędna do zapewnienia właściwych warunków do życia rybom i roślinom. Służy do napowietrzania i filtrowania wody. Jest szczególnie potrzebna w małych zbiornikach, które nie są w stanie w sposób naturalny napowietrzać się i samooczyszczać. Możesz wybrać pompę zewnętrzną lub zanurzeniową. Pierwszy model zwykle służy do napowietrzania, a niekiedy także do filtrowania wody. Natomiast modele zanurzeniowe napowietrzają i filtrują, a ponadto dostarczają wodę do fontann.

Ryby i rośliny do oczka wodnego

Jeżeli oczko wodne ma wzbogacać różnorodność biologiczną ogrodu, należy je obsadzić roślinami i zarybić. Roślinność wodna ma ustawienie strefowe. Do najgłębszej części zbiornika nadają się lilie wodne. Pałki i kosaćce wymagają wody o głębokości około 50 cm. W najpłytszej strefie (15–20 cm) warto umieścić babkę i rzęsę wodną. Na obrzeżach oczka wodnego dobrze przyjmą się kaczeńce i tataraki. Jeżeli masz duże oczko wodne, możesz je zarybić. Dużą popularnością cieszą się przepięknie ubarwione japońskie karpie koi. Jednak są to ryby wymagające: potrzebują zbiornika głębokiego i o dużej powierzchni. Dla początkującego hodowcy lepszym wyborem jest rodzimy karaś. Warto też polecić różankę, która oczyszcza oczko wodne z fitoplanktonu, w tym także z niepożądanych sinic.

Oczka

Ogorzeliny  
(5)
Gdańsk  
(3)
Zielona Góra  
(3)
Morąg  
(3)
Zławieś Wielka  
(2)
Stok Lacki-Folwark  
(2)
Zawiercie  
(2)
Kwaczała  
(2)
Mielec  
(2)
Pabianice  
(1)
Rybno  
(1)
Chmielów  
(1)
Łódź  
(1)
Bystrzyca  
(1)
Sępólno Krajeńskie  
(1)
Ostrów Mazowiecka  
(1)
Lublin  
(1)
Białystok  
(1)
Inowrocław  
(1)
Niemcz  
(1)
Busko-Zdrój  
(1)
Żywiec  
(1)
Wrocław  
(1)
Człuchów  
(1)
Opole  
(1)
Marki  
(1)
Lesznowola  
(1)
Wyry  
(1)
Płock  
(1)
Modlnica  
(1)
Nowa Jabłona  
(1)
Przechlewo  
(1)
Wąsewo  
(1)
Chojnice  
(1)
Poznań  
(1)
Rumia  
(1)
Medynia Łańcucka  
(1)
Zduńska Wola  
(1)
Jabłonna  
(1)
Iława  
(1)
Radom  
(1)
Łaziska Górne  
(1)
Ostrołęka  
(1)
Oblęgór  
(1)
Częstochowa  
(1)
Radomsko  
(1)
Mikołów  
(1)
Kłodzko  
(1)
Mysłowice  
(1)
Chmielnik  
(1)
Olecko  
(1)
Kamienica  
(1)
Bąkówka  
(1)
Nakło  
(1)
Gdynia  
(1)
Nowa Wieś  
(1)
Księżak  
(1)
Cerekwica  
(1)
Kuczków  
(1)