Samochody zabytkowe

123 ogłoszenia

Ogłoszenia promowane

Ogłoszenia

Samochody zabytkowe i historyczne – zasady rejestracji

Samochody zabytkowe to pojazdy figurujące w rejestrze zabytków. Można do niego wpisać auta liczące 30 lat lub starsze, których produkcja zakończyła się minimum 15 lat temu. Trzecim warunkiem jest ilość oryginalnych części – nie mniejsza niż 75%, potwierdzona ekspertyzą rzeczoznawcy. Konieczna jest też opinia konserwatora zabytków, który ocenia wartość historyczną i kulturową danego pojazdu. Największe szanse na pozytywną opinię mają auta z krótkich serii, w których zastosowano unikatowe rozwiązania techniczne. Z kolei samochodem historycznym może być m.in. pojazd wpisany do rejestru zabytków, mający ponad 40 lat lub unikat o szczególnym znaczeniu dla historii motoryzacji. Posiadacze zarejestrowanych pojazdów zabytkowych korzystają z różnych przywilejów. Jednym z nich jest zwolnienie z okresowych badań technicznych: wystarczy jedno badanie, wykonane przed rejestracją. Auta zabytkowe nie podlegają też nakazowi zachowania ciągłości ubezpieczenia OC: możesz wykupić polisę na krótki okres, gdy faktycznie użytkujesz samochód.

Stare samochody: youngtimery i oldtimery

Stare samochody w slangu kolekcjonerskim dzielą się na youngtimery i oldtimery. Nie zawsze mają one status zabytków – ważniejszy jest rocznik, stan zachowania i popularność danego modelu. Youngtimerem staje się pojazd, który ma minimum 25–30 lat. Bardziej restrykcyjni znawcy motoryzacji uważają, że miano youngtimera przysługuje autom z lat 80. XX w. lub starszym. Z kolei określenie oldtimer jest zarezerwowane dla samochodów, które zeszły z taśmy produkcyjnej w latach 70. i 60. XX w. lub wcześniej. Oldtimery i youngtimery, w przeciwieństwie do aut zabytkowych, nie służą wyłącznie do okazjonalnych przejazdów i prezentowania na wystawach, lecz do codziennej eksploatacji. Sprawny technicznie youngtimer, np. Mercedes (na czele z kultową 190-tką), kanciaste Volvo (np. 245 z połowy lat 70. XX w.), Audi 80 B2 czy unikatowy Fiat 127 z fabryki na Żeraniu, może być równie użyteczny, jak nowe auto. Natomiast odrestaurowane oldtimery nie tylko świetnie wyglądają, lecz subtelnie podkreślają prestiż właściciela.

Dobra lokata kapitału: auta zabytkowe

Auta zabytkowe to żywa historia motoryzacji i dobra lokata kapitału. Sprawne technicznie, odtworzone z pietyzmem pojazdy z XX w. osiągają bardzo wysokie ceny, które nie podlegają dewaluacji. Największą wartość mają auta zabytkowe z kategorii kultowych – takie, które wiązały się z ruchami społecznymi i ważnymi doświadczeniami pokoleniowymi. Idealnym przykładem jest kultowy „ogórek”, czyli Volkswagen Transporter T1 – ikona popkultury, synonim wolności i nonkonformizmu epoki dzieci-kwiatów. Wysokie ceny uzyskują auta, którymi w przeszłości jeździły sławne osoby (prezydenci, gwiazdy muzyki i kina). Liczy się też udział w ważnych wydarzeniach, m.in. w rajdach i wyścigach albo kręceniu popularnych filmów.

Zabytkowe

Zgierz  
(9)
Tuliszków  
(2)
Będzino  
(2)
Zawadka  
(1)
Wiśniowa Góra  
(1)
Śrem  
(1)
Brynica  
(1)
Przeworsk  
(1)
Grabów nad Prosną  
(1)
Sterdyń  
(1)
Sanice  
(1)
Pabianice  
(1)
Piszczac  
(1)
Pawłosiów  
(1)
Głogów  
(1)
Sokołów Małopolski  
(1)
Suchy Las  
(1)
Pasłęk  
(1)
Raba Wyżna  
(1)
Krzycko Małe  
(1)
Mechnica  
(1)
Działoszyn  
(1)
Gruszewnia  
(1)
Bystrzyca Górna  
(1)
Własna  
(1)
Krotoszyn  
(1)
Ostrów Mazowiecka  
(1)
Izdebno  
(1)
Lublin  
(1)
Wyszków  
(1)
Dębnica  
(1)
Leszno  
(1)
Radomyśl Wielki  
(1)
Jarocin  
(1)
Nowy Ochędzyn  
(1)
Wsola  
(1)
Bielsko-Biała  
(1)
Bobrowniki  
(1)
Wiele  
(1)
Wola Radziszowska  
(1)
Głowno  
(1)
Ząbkowice Śląskie  
(1)
Kruklanki  
(1)
Mieleszyn  
(1)
Dobczyce  
(1)
Oława  
(1)
Ptaszków  
(1)
Kołaczyce  
(1)
Dąbrowa Górnicza  
(1)
Gąbin  
(1)
Pomiechówek  
(1)
Grodzisk Mazowiecki  
(1)
Szewna  
(1)
Dąbrówka  
(1)
Stolno  
(1)
Malechowo  
(1)
Dachnów  
(1)
Strzelin  
(1)
Skomlin  
(1)
Brzeg  
(1)
Goszczyn  
(1)
Szlichtyngowa  
(1)
Legnica  
(1)
Lyski  
(1)
Dąbrowice  
(1)
Przecław  
(1)
Zawiercie  
(1)
Syców  
(1)
Brzeziny  
(1)
Biała Podlaska  
(1)
Witów  
(1)
Nowa Dęba  
(1)
Radziechowy  
(1)
Nowa Iwiczna  
(1)
Szemud  
(1)
Padew Narodowa  
(1)
Żurawica  
(1)
Barcice  
(1)
Dobków  
(1)
Rytwiany  
(1)
Kostrzyn  
(1)
Starachowice  
(1)
Kamienica Polska  
(1)
Jędrzychowice  
(1)
Świrna  
(1)
Jawiszowice  
(1)
Gogołów  
(1)
Mikołów  
(1)
Szemrowice  
(1)
Elbląg  
(1)
Skierniewice  
(1)
Pruszków  
(1)
Wadowice  
(1)
Sianów  
(1)
Kowary  
(1)
Siemiatycze  
(1)