Patefony i gramofony

373 ogłoszenia

Patefony i gramofony - kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie

Ogłoszenia promowane

Ogłoszenia

Sprawdź też używane patefony i gramofony

Stare patefony i gramofony o wartości kolekcjonerskiej

Największe emocje wśród kolekcjonerów budzą gramofony i patefony z napędem mechanicznym. Ich znakiem rozpoznawczym jest malownicza tuba, która służy do wzmacniania dźwięku. Dobrze zachowany sprzęt z początków XX wieku osiąga znaczną wartość rynkową. Najcenniejsze są egzemplarze sprawne technicznie. Do poszukiwanych obiektów kolekcjonerskich należą też gramofony elektryczne z drugiej połowy XX wieku. Wśród sprzętów produkowanych w Polsce miano kultowego uzyskał adapter Bambino. Konstrukcja została opracowana w 1963 roku w Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica. Na rynku pojawiły się cztery generacje Bambino – ostatnia w 1972 roku. Innym poszukiwanym modelem z czasów PRL-u jest gramofon G-420 Adam. To jedno z najdoskonalszych urządzeń klasy Hi-Fi polskiej produkcji. Do dzisiaj zachwyca jakością dźwięku.

Patefon kontra gramofon – najważniejsze różnice

W języku potocznym nazwy patefon i gramofon są używane zamiennie. Nie jest to do końca precyzyjne, bo pomimo ewidentnych podobieństw patefon i gramofon są dwoma różnymi urządzeniami do odtwarzania płyt. Zamieszanie wynika z faktu, że na rynku kolekcjonerskim oferowane są klasyczne gramofony z napędem mechanicznym, bliźniaczo podobne do patefonów. Oba sprzęty grające są wyposażone w efektowną tubę. W obu znajdziesz mechanizm sprężynowy, który nakręca się przy pomocy zamontowanej w obudowie korbki. Osoby nieobeznane z zawiłościami technicznymi mogą mieć problem z odróżnieniem patefonu od gramofonu na korbkę. Podstawową różnicą jest sposób odtwarzania płyty. Gramofon działa zazwyczaj z prędkością 78 obrotów na minutę. Jego stalowa igła przemieszcza się od brzegu do środka płyty. Natomiast patefon obraca płytę najczęściej z prędkością 80 obrotów na minutę, a jego igła (szafirowa kulka) wędruje od środka do zewnętrznej krawędzi płyty. Dlatego użycie płyty patefonowej w gramofonie lub na odwrót może doprowadzić do jej zniszczenia. Z punktu widzenia kolekcjonerskiego najważniejsze jest to, że patefony to prawdziwe białe kruki pośród sprzętów do odtwarzania muzyki. Były produkowane przez firmę Pathé Frères w latach 1905–1920. Obecnie są niezwykle trudne do zdobycia. Dla większości kolekcjonerów pozostają starannie wykonane kopie i gramofony z napędem sprężynowym.

Patefon jako obiekt dekoracyjny i lokata kapitału

Dobrze zachowany gramofon mechaniczny to pewna lokata kapitału. Jeżeli utrzymasz go w nienagannym stanie technicznym, możesz być pewny, że nie stracisz pieniędzy. Możesz dodatkowo podnieść jego wartość: wystarczy zgromadzić niewielką kolekcję starych płyt szelakowych. Patefony i gramofony to także gustowny, ekskluzywny element wystroju wnętrz. Doskonale odnajdzie się w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro, vintage czy klasycznym. Niebanalna uroda starych gramofonów sprawia, że są też dobrą propozycją na efektowny i oryginalny prezent.

Podobne wyszukiwania