Szukasz

słuchawki radiowe w Stare radia

1 ogłoszenie

Stare radia - porównuj dostępne modele i kupuj w atrakcyjnych cenach na Allegro Lokalnie.

Stare radia lampowe i tranzystorowe z XX wieku

Stare radia – obiekty historyczne

Stare radia są obiektami historycznymi – dowodami rozwoju technologii i ważnymi elementami życia społecznego. Radio, przed rozpowszechnieniem się telewizji i internetu, było jedyną formą przekazywania wiadomości i muzyki. Docierało do masowego odbiorcy i na duże odległości. Niektóre modele radioodbiorników stały się ikonami epok i symbolami przemian kulturowych.

Stare radia – ikony kultury

Do kultowych należą lampowe radia z zielonym okiem (magiczne oko, czyli elektronowy wskaźnik strojenia i poziomu napięcia) oraz przenośne radioodbiorniki tranzystorowe. Pierwsze skupiały wokół siebie słuchaczy i tworzyły specyficzną atmosferę. To od nich pochodzi nazwa słynnego Teatrzyku Zielone Oko – serii słuchowisk sensacyjnych przez całe dekady emitowanych przez Polskie Radio. Z kolei tranzystory pozwoliły zabrać radio w plener i słuchać ulubionych audycji nawet w czasie wędrówek z namiotem.

Renowacja i naprawa starych radioodbiorników

Stare radia lampowe i tranzystorowe budzą sentyment, a często mają też niebagatelną wartość kolekcjonerską. Najwyższe ceny osiągają w pełni sprawne stare radia. Renowacja jest często procesem skomplikowanym i czasochłonnym, ale opłacalnym. Starannie odnowione i działające radioodbiorniki z I połowy XX wieku osiągają znaczną wartość rynkową.

Stare radia w dekoracji wnętrz

Stare radia są obiektem zainteresowania nie tylko kolekcjonerów i muzealników, lecz także dekoratorów wnętrz. Pięknie odrestaurowane urządzenia w drewnianych obudowach wzbogacają wystrój wnętrz w stylu retro i vintage. Świetnie pasują także do loftów i jako kontrapunkt we wnętrzach utrzymanych w stylistyce nowoczesnego minimalizmu.

Stare radia z PRL-u: Pionier, ZRK, Radmor

Obecnie rynek odbiorników radiowych jest zdominowany przez obce marki. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej było dokładnie na odwrót: większość sprzętu powstawała w rodzimych fabrykach. Stare radia z PRL-u mają ciągle nie tylko wartość sentymentalną i kolekcjonerską, lecz także użytkową.

Podobne wyszukiwania