1 ogłoszenie
Odkryj nostalgiczny urok i stylowy design w świecie starych telefonów. Te klasyczne gadżety nie tylko przypominają o historii komunikacji, ale także stanowią unikalne i stylowe dodatki dla prawdziwych koneserów. Sprawdź naszą kolekcję i przenieś się w czasie z klasycznymi modelami telefonów!
Stare telefony zachwycają niecodziennymi formami i klasycznymi materiałami. Do najcenniejszych egzemplarzy należą piękne aparaty stacjonarne wykonane z ebonitu lub bakelitu. To jedne z pierwszych tworzyw sztucznych, które były wykorzystywane na skalę przemysłową. Dzisiaj są reliktem minionych czasów – obiektem fascynacji koneserów designu i kolekcjonerów. Wykonane z nich przedmioty, w tym także aparaty telefoniczne, uzyskują wysokie ceny. Stary telefon stacjonarny jest obiektem pożądania każdej osoby zakochanej w klimatach vintage. Idealnie pasuje do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu retro, klasycznym, loftowym (industrialnym), art déco i oczywiście vintage. To stylowy gadżet dla pasjonata dawnego designu. Jednocześnie może być w pełni sprawnym aparatem telefonicznym. W czasach dominacji smartfonów telefon z kołowym wybierakiem numerów jest prawdziwą perełką i symbolem oryginalności.
Stare telefony to nie tylko aparaty stacjonarne, lecz także telefony komórkowe. W przeszłości nie były one przenośnymi komputerami. Do ich podstawowych funkcji należały rozmowy głosowe. Mogły też przesyłać SMS-y, a z czasem również słabej jakości obrazy i zdjęcia. Obecnie są reliktem przeszłości – budzą sentyment, który daje się całkiem skutecznie monetyzować. Na miano kultowego telefonu mobilnego zasługuje Nokia 8110, czyli tzw. Banana Phone. Aparat z przesuwaną osłoną klawiatury stał się sławny dzięki filmowi „The Matrix”. „Filmową” komórką jest też Motorola StarTAC wzorowana na komunikatorach z serii filmów „Star Trek”. Obecnie jest obiektem kultowym. Zainteresowanie wielu kolekcjonerów budzi też Nokia 9000 Communicator – pierwszy aparat z funkcjonalnościami mobilnego komputera. Stare telefony komórkowe stają się wartościowymi przedmiotami kolekcjonerskimi tylko wtedy, gdy są sprawne. Najwyższe ceny osiągają egzemplarze o dobrym wyglądzie, ze sprawnymi bateriami i kompletem akcesoriów (ładowarka, etui, uchwyt).
Stare telefony (antyki) są obiektami kolekcjonerskimi o dużej wartości. Najwyższe ceny uzyskują modele stacjonarne zachowane w dobrym stanie lub zrekonstruowane z użyciem oryginalnych podzespołów. Na polskim rynku zainteresowaniem cieszą się produkty Radomskiej Wytwórni Telekomunikacyjnej. Doskonałym przykładem są stylowe aparaty Akant (w drewnianej obudowie) lub czarne telefony T4 z lat 40. i 50. XX w. Moda na PRL sprawiła, że kolekcjonerzy i dekoratorzy wnętrz zainteresowali się aparatami telefonicznymi z II poł. XX w. Przykładem seryjnie produkowanych telefonów jest „kwiatowa” seria RWT: Irysy, Jaskry, Bratki, Tulipany, Astry. Warto też zwrócić uwagę na późniejsze Dalie, Oktele czy Fortele. Niesłabnącym wzięciem cieszą się też aparaty telefoniczne produkowane dla wojska.