1 ogłoszenie
Rowery MTB (górskie) na sprzedaż w atrakcyjnych cenach. Sprawdź również używane rowery MTB na Allegro Lokalnie
Solidna rama ze stali, aluminium lub karbonu i szerokie opony z głębokim bieżnikiem to cechy, które wyróżniają rowery MTB (ang. Mountain Bike). Dobrze wyposażone „górale” mają pełne zawieszenie, czyli ramę podpartą na dwóch amortyzatorach z przodu i z tyłu. Na widelcu montowany jest podwójny amortyzator, który tłumi drgania przenoszone z przedniego koła na kierownicę. Z tyłu, pod siodłem, znajduje się tzw. damper, który w najprostszej wersji przybiera formę mocnej, stalowej sprężyny. Bez odpowiedniej amortyzacji rowery MTB byłyby niebezpieczne. Sztywne podparcie kierownicy jest dobre na szosie. Natomiast brak odpowiedniego skoku amortyzatora w momencie, gdy przednie koło wpada w dołek, kończy się wywrotką przez kierownicę. Z kolei damper chroni przed wyrzuceniem z siodełka po najechaniu na przeszkodę. Jest też bardzo pomocny przy wspinaczce, czyli wykonywaniu odbić z tylnego koła. Obok amortyzatorów kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy w terenie ma układ hamulcowy. Dobrej klasy rowery MTB powinny być wyposażone w hamulce hydrauliczne. Tylko odpowiednie siłowniki gwarantują właściwe trzymanie w czasie zjazdów. Zapewniają też błyskawiczną reakcję przy omijaniu przeszkód.
Pierwsze rowery MTB miały koła o średnicy 26 cali. Jednak szybko okazało się, że nie jest to optymalny rozmiar. Większe koła mają znacznie lepszą trakcję w trudnych warunkach terenowych. Rower MTB 29 cali łatwiej przejeżdża przez gałęzie, korzenie i wystające z ziemi kamienie. Obręcze o znacznej średnicy i szerokie opony doskonale sprawdzają się także przy pokonywaniu niewielkich zagłębień w podłożu. Ponadto większe koła poprawiają stabilność i wyważenie jednośladu. Nawet wtedy, gdy stoisz na pedałach, masz poczucie pewnego osadzenia i panowania nad rowerem. Rower MTB 29 cali to najczęstszy wybór wielbicieli szybkiej, często ekstremalnej jazdy terenowej. Nadają się do wypadów typu cross country, rajdów i zjazdów po pochyłościach (downhill). Dzięki różnej wielkości ramom możesz precyzyjnie dopasować rower do swojego wzrostu i stylu jazdy.
Rowery MTB damskie z zasady mają mniejsze wymiary, mniejszą średnicę kół i niższą wagę w porównaniu z modelami dla mężczyzn. Ich ramy są niższe: pozioma poprzeczka opada mocno w dół do rury podtrzymującej siodełko. Opisane różnice odwołują się do statystyki, z której wynika, że kobiety są zazwyczaj niższe, mają dłuższe nogi, są lżejsze od mężczyzn i dysponują mniejszą siłą fizyczną. W rzeczywistości wiele kobiet przewyższa mężczyzn wzrostem, sprawnością i siłą fizyczną. Dlatego rowery MTB damskie są dobre dla użytkowników obu płci o niższym wzroście i mniejszej sile fizycznej. Zapewniają im większy komfort jazdy.