Szukasz

folia do w Oczka

1 ogłoszenie

Oczka wodne, folie do oczek, kaskady. Sprawdź również oczka wodne używane na Allegro Lokalnie

  • Stan przedmiotu: Oczka
  • Nowy

Oczko wodne – stylowy dodatek do Twojego ogrodu

Oczko wodne to efektowny element aranżacyjny ogrodu, parku czy terenu rekreacyjnego. Pozwala zaprowadzić w ogrodzie harmonię, która jest szczególnie ważna w ogrodach w stylu orientalnym. Nawet mały zbiornik wodny wpływa pozytywnie na mikroklimat otoczenia: podnosi wilgotność powietrza i dostarcza chłodu w czasie upałów. Zmienia też odgłosy ogrodu: wprowadza kojący szum wody i rechot żab. Budowa oczka wodnego nie należy do trudnych: wystarczy zakupić gotowy, odpowiednio uformowany zbiornik z plastiku lub betonu. Alternatywą jest folia do oczka wodnego. Możesz samodzielnie wykonać odpowiednie zagłębienie w ziemi, uformować je, a następnie wyłożyć folią, która powstrzyma ucieczkę wody.

Folia do oczka wodnego – PVC, polietylenowa, EPDM lub bentonit

Budżetowa folia do oczka wodnego powstaje z polietylenu. Pozwala obniżyć koszty budowy zbiornika. Jednak musisz pamiętać, że ten typ uszczelnienia jest wrażliwy na promieniowanie UV i ujemne temperatury. Większą trwałość zapewniają folie z PVC. Mają wysoką odporność na warunki pogodowe, agresywne chemikalia i uszkodzenia mechaniczne. Jednym z najmocniejszych materiałów elastycznych do wyłożenia oczka wodnego jest membrana EPDM. To powłoka rozciągliwa, a jednocześnie bardzo odporna na uszkodzenia. Zachowuje szczelność nawet przez kilkadziesiąt lat eksploatacji. Równie trwała jest bentomata (geomata bentonitowa), która dodatkowo ma właściwości samouszczelniające.

Pompa do oczka wodnego – zewnętrzna i zanurzeniowa

Pompa do oczka wodnego jest niezbędna do zapewnienia właściwych warunków do życia rybom i roślinom. Służy do napowietrzania i filtrowania wody. Jest szczególnie potrzebna w małych zbiornikach, które nie są w stanie w sposób naturalny napowietrzać się i samooczyszczać. Możesz wybrać pompę zewnętrzną lub zanurzeniową. Pierwszy model zwykle służy do napowietrzania, a niekiedy także do filtrowania wody. Natomiast modele zanurzeniowe napowietrzają i filtrują, a ponadto dostarczają wodę do fontann.

Ryby i rośliny do oczka wodnego

Jeżeli oczko wodne ma wzbogacać różnorodność biologiczną ogrodu, należy je obsadzić roślinami i zarybić. Roślinność wodna ma ustawienie strefowe. Do najgłębszej części zbiornika nadają się lilie wodne. Pałki i kosaćce wymagają wody o głębokości około 50 cm. W najpłytszej strefie (15–20 cm) warto umieścić babkę i rzęsę wodną. Na obrzeżach oczka wodnego dobrze przyjmą się kaczeńce i tataraki. Jeżeli masz duże oczko wodne, możesz je zarybić. Dużą popularnością cieszą się przepięknie ubarwione japońskie karpie koi. Jednak są to ryby wymagające: potrzebują zbiornika głębokiego i o dużej powierzchni. Dla początkującego hodowcy lepszym wyborem jest rodzimy karaś. Warto też polecić różankę, która oczyszcza oczko wodne z fitoplanktonu, w tym także z niepożądanych sinic.

Podobne wyszukiwania