1 ogłoszenie
Polub wyszukiwanie
Mechanizmy i części do starych zegarów
Najwartościowsze są te egzemplarze starych zegarów, które mają sprawne mechanizmy. Muszą też wyróżniać się estetycznym wyglądem. Staranna renowacja to duże wyzwanie. Jednak odpowiednio dobrane części do starych zegarów przywracają zabytkom spektakularny wygląd i pełną funkcjonalność. Dzięki temu rośnie wartość kolekcjonerska, a cena podwyższa się często o kilkaset procent. Odtworzenie uszkodzonych lub wyeksploatowanych mechanizmów jest trudne i kosztowne. Znacznie łatwiej jest zastąpić je oryginalnym elementem, wymontowanym z identycznego zegara. Jeżeli Twój chronometr jest w bardzo złym stanie, możesz wymienić cały mechanizm zegara (tzw. werk). Dzięki temu unikniesz kłopotów z dopasowaniem części do już posiadanego urządzenia. Jeżeli dopisze Ci szczęście, kupisz mechanizm, który po czyszczeniu i smarowaniu będzie działał jak nowy.
Do poszukiwanych części do starych zegarów należą elementy mechaniczne: wskazówki, tarcze, gongi, wahadła, sprężyny i drobne trybiki. Zaczynając od pojedynczych elementów, możesz skompletować cały mechanizm. Następnym krokiem jest kompletna rekonstrukcja zegara. Możesz zbudować replikę historycznego chronometru lub stworzyć zupełnie autorski projekt. Praca może też zacząć się od odnowienia oryginalnej obudowy (szafki), do której wstawisz mechanizm zegara. Rekonstrukcja może polegać na renowacji istniejących elementów zdobniczych lub odtworzeniu ich „od zera”. Najwięcej troski wymagają detale rzeźbiarskie, okucia metalowe czy zniszczone przez szkodniki i wilgoć elementy drewniane.
Nie jest zaskoczeniem fakt, że najwięcej kosztują całe mechanizmy i poszczególne części do starych zegarów, które są bestsellerami rynku kolekcjonerskiego. W tej grupie należy umieścić choćby zegary kaflowe, które mają charakterystyczny kształt czworobocznej lub sześciobocznej puszki. Za dobrze zachowany egzemplarz, np. z XVII wieku, trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bardzo efektowne są też XIX-wieczne zegary kominkowe w obudowach ze złoconego brązu. Ich ceny są relatywnie wysokie, ale jednak dostępne dla kolekcjonerów. Atutem jest też stosunkowo łatwa naprawa wynikająca z dużej liczby dostępnych części. Produkcja tych chronometrów była masowa. Dlatego na rynku kolekcjonerskim jest dużo dobrze zachowanych, a często także starannie odrestaurowanych, w pełni sprawnych mechanicznie egzemplarzy. Pamiętaj, że naprawa okazyjnie zakupionego zegara może kosztować drugie tyle, a często więcej. Kolejnym problemem jest niewielka dostępność części do starych zegarów. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji zamów ekspertyzę u doświadczonego fachowca-zegarmistrza. Poznasz orientacyjny koszt przywrócenia zegarowi pierwotnego wyglądu i pełnej funkcjonalności.
Popularne w kategorii Kolekcje i sztuka: